У багатьох (на жаль, дуже у багатьох) власників кішок це питання викличе здивування. Що означає, чим годувати кішку? Що самі їмо, тим і її годувати можна — нам же не шкідливо. До речі, про те, що «нам не шкідливо» теж можна посперечатися. А ось те, що для кішки їжа з нашого столу категорично не підходить, безперечно. Хочете знати чому? Та тому що кішка — не людина. І генетично вона пристосована зовсім до іншої їжі. Отже, докладніше про те, чим можна годувати кішку і чому.


Генетичні смакові пристрасті кішок

Кішки — природжені мисливці. Це хижаки, головна складова раціону яких — м’ясо. Великі кішки (леви, тигри, леопарди) в дикій природі полюють на великих ссавців. Більш дрібні предки домашньої кішки теж мисливці, але видобуток їх — великі й дрібні гризуни, птахи і комахи. Свій трофей дика (і домашня теж) кішка з’їдає цілком, разом з шерстю, пір’ям, нутрощами і дрібними кістками. При цьому в організм кішки потрапляє не тільки м’ясо, але і сполучна тканина, і вміст шлунків птахів і гризунів, що складається в основному з рослинної їжі — зерна, ягід, трави, плодів. При цьому білок (м’ясо) кішка з’їдає в натуральному, сирому вигляді. А вуглеводи (злаки) дістаються кішці вже в напівперевареному вигляді, з шлункового видобутку.

Тчим годувати кішкуому всі домашні кішки генетично пристосовані саме до такої їжі: м’ясо, злаки, плоди (в основному коренеплоди). І як же відповідно до цього розрахувати раціон свого домашнього хижака? Як годувати кішку, щоб вона була не тільки ситою, але й здоровою? Можливих варіанти два: натуральна їжа і спеціальні корми для тварин; необхідні та безпечні натуральні продукти

Годування натуральною їжею найоптимальніший варіант, насамперед, для кішки. Однак це зовсім не означає, що натуральна їжа — їжа з вашого столу. Кішкам шкідливі дуже і дуже багато людських «смакоту».

Переваги харчування натуральною їжею — висока тривалість життя домашніх вихованців. Недолік — складність у дотриманні пропорцій збалансованого харчування. Тим не менш, саме натуральні продукти забезпечать вашій кішці довге життя і міцне здоров’я. Потрібно лише знати, чим можна годувати кішку, а чим не можна. Які продукти повинні входити в раціон харчування домашньої кішки?

Основою меню для домашньої кішки повинно бути м’ясо — яловичина і птиця. Далі йдуть вуглеводи у вигляді круп — гречка, вівсянка, рис, ячка. І третя складова раціону — овочі. М’ясо краще всього давати кішці в сирому вигляді, а можна варити на його основі каші. До речі, в кашу на яловичому бульйоні можна додати сиру курку, або, навпаки — в курячий бульйон додати шматочки сирої яловичини. Сире м’ясо можна чергувати з субпродуктами, які дають кішці теж сирими, але попередньо ошпарюють їх окропом.

Овочі необхідні кішці для хорошої роботи кишечника і як джерело вітамінів. Якщо ваша улюблениця любить сиру моркву, буряк, огірки та капусту, не бороніть цьому — хай їсть. Якщо сирі овочі кішці не до смаку, то додайте їх в каші. Крім того, корисно додавати в їжу кішці пророщені злаки і зелень.

Кисломолочні продукти і яйця як джерело білка також можна давати домашній кішці. Віддайте перевагу несолодким напоям, наприклад, кефіру, додайте в меню сир. Прісне молоко підходить для годування кошенят, а ось у дорослих тварин воно може викликати розлад травлення. Однак якщо ваша кішка п’є прісне молоко без небажаних наслідків, то не позбавляйте її цього задоволення.
чим годувати кішку
Заборонені продукти

Чого кішці не можна давати ні в якому разі, так це людську їжу, приправлену сіллю і спеціями, смажену, консервовану, мариновану. А також всі бобові та кукурудзу, свинину та інше жирне м’ясо, сиру рибу, копченості та солодощі. Чому ці продукти шкідливі для кішок?

Риба, яку кішки люблять, швидше зашкодить вашій улюбленця, що піде їй на користь. Хоча багато господарів і стверджують, що ніяких поганих наслідків для котячого здоров’я годування рибою не має, проте … Проте сира риба — перший і головний джерело зараження паразитами, а попросту — глистами. Так що якщо ви все-таки вирішите включити в раціон кішки рибу, то виключно морську, відварену або пропарений.

Крім того, приймаючи рішення про годування кішки рибою, пам’ятайте, що багато ветеринари сечокам’яні хвороби кішок прямо пов’язують з присутністю в їх раціоні саме риби і морепродуктів. А ще переважання риби в меню вашої кішки може викликати дефіцит вітаміну К і як наслідок — погану згортання крові і порушення окислювально-відновних процесів в її організмі.

Цукор, хлібобулочні вироби, квасоля, горох і кукурудза шкідливі для котячого здоров’я, тому що викликають метеоризм (скупчення кишкових газів), кишкові кольки і ожиріння серця.

Яловичі і куряча печінка — умовно заборонений продукт. Шкоди здоров’ю кішки може завдати лише споживання печінки у великих кількостях. Так як в ній міститься багато вітаміну А і D, надлишок яких може призвести до гіпервітамінозу тварини.

Їжа з господарського столу, звичайно ж, дуже подобається всім домашнім тваринам. І ми часто не можемо встояти перед спокусою і не пригостити своїх улюбленців ласим шматочком. Однак надлишок солі, спецій, приправ, консервантів може привести не тільки до розладів травлення, але і до серйозних захворювань печінки, шлунка, нирок та інших органів. Не велика чи ціна за хвилинне задоволення?
Готові корми — за і проти

У готових кормів для кішок є свої недоліки і свої переваги порівняно з натуральною їжею. Не будемо намагатися переманити вас до табору прихильників або супротивників готового харчування для тварин, відзначимо лише, що неякісні і дешеві корми можуть також спровокувати різні хвороби.

Якщо ви вирішите годувати свою кішку готовим кормом, то не економте на її здоров’я. Найкраще зупиніть свій вибір на кормах преміум-класу. Так, вони коштують дорожче, але і якість їх набагато краще. До речі, існую ще корми супер-преміум-класу. Такими кормами варто годувати лише тих, тварин, яких готують до виставок, так як саме корми цього класу значно покращують зовнішній вигляд кішки. Разом з тим корми супер-преміум-класу неабияк навантажують всі виводять системи кошечьего організму, що також може спровокувати їх захворювання.

У доступності і дешевизни широко рекламованих готових кормів для котів є один суттєвий недолік. Своєю низькою ціною вони зобов’язані не самому кращому сировини. Поміркуйте самі, на упаковках таких кормів вказується, що до їх складу входить певна кількість білків, вуглеводів, мінералів і вітамінів. А от які саме це білки, пишуть рідко. Найчастіше в якості джерела тваринного білка для дешевих кормів виробники використовують кісткову муку і навіть пір’я. Але аж ніяк не м’ясо.

Крім того, ці корми містять смакові добавки настільки привабливі для кішки, що можуть викликати справжню залежність тварини. У результаті кішка подібно наркоману буде відмовлятися від будь-якої іншої їжі і наполегливо вимагати саме готовий корм. Причому залежність може бути настільки сильною, що тварина буде голодувати, але не доторкнеться ні до якої іншої їжі. А побічний ефект низькоякісного білка — сечокам’яна хвороба, гастрит, дерматоз і букет інших хвороб.

І все-таки готові корми для тварин дуже популярні в усьому світі. Заперечувати їх позитивно якість у вигляді збалансованості всіх необхідних для кішки речовин ніхто не буде. Та це так. Це, на додачу до всього, ще й дуже зручно. І все ж добре подумайте, перш ніж переводить свою кішку на харчування готовими кормами. Самі ви стали б харчуватися одними консервами? Малоймовірно.

Корисні поради

корми для кішкиБезумовно, кожен господар повинен не тільки знати, чим годувати свою кішку, але і робити це правильно. Ось кілька корисних порад на цю тему:

  • дорослу здорову кішку досить годувати двічі на день;
  • кошенята, вагітні та годувальниці кішки потребують чотирьох-або шестиразового харчування;
  • в меню кішки об’єм рідини повинен у півтора-три рази перевищувати обсяг твердої їжі;
  • зригування неперетравленої їжі — сигнал про переїдання, в цьому випадку необхідно обмежити кількість їжі для кішки;
  • чиста вода обов’язково і завжди повинна бути доступна кішці;
  • миски, з яких кішка їсть і п’є, повинні бути настільки широкими, щоб вуса (вібріси) не стосувалися країв посуду — багатьом кішкам це не подобається;
  • місце прийому їжі повинно знаходитися далеко від котячого туалету — кішки бридливі і не стануть є там, де оговтуються.



Кажуть, що у кішки дев’ять життів. Навіть якщо це й так, то одну з них вона проживає поруч з вами. І ви за неї у відповіді. Тому, знаючи як правильно годувати кішку, постарайтеся зробити цю її життя найдовшим. А ваша любов і турбота обов’язково зроблять життя кішки у вашому будинку найщасливішою з усіх її дев’яти життів.